Відправка замовлень за 3-4 дні після оформлення.Безкоштовна доставка від 900 грн.


Пам’яті Стіва Дітко – співтворця Людини-Павука

comic con

29 червня у США у віці 90 років помер легендарний художник Стів Дітко. Про це 6 липня повідомили ЗМІ. Дітко найбільше відомий як один із перших і найважливіших архітекторів доробку компанії Marvel.

 

Разом зі Стеном Лі він створив, зокрема, Людину-Павука та Доктора Стренджа. Та на відміну від Лі, Дітко не був публічною особою, віддаючи перевагу усамітненню і, звісно ж, кропіткій, максимально зосередженій роботі. Частина з результатів його роботи – визнана класика коміксів. Інша частина – фактично майже нікому не відома. Так само невідомими залишаються багато подробиць його життя… То що ж ми знаємо про одного з найвпливовіших комікс-художників ХХ століття?

Фрагменти шляху

Дітко – американець українського походження. Він народився у штаті Пенсильванія у сім’ї іммігрантів, які фактично були українцями (про це стверджують історики), хоча в Америці вказували Чехословаччину як країну, з якої прибули.

У Школі образотворчих мистецтв Мангеттена вчився у Джеррі Робінсона – одного з ключових художників Бетмена, співавтора Робіна та Джокера.

Бул палким шанувальником Айн Ренд та її філософії об’єктивізму. Під її впливом 1967-го Дітко придумав вігілантів Містера А. та Запитання, на основі яких Алан Мур потім розробив свого Роршаха для “Вартових”.

Працював із Charlton Comics, DC Comics і різними невеличкими незалежними видавцями. Серед його відомих немарвелівських персонажів – Капітан Атом (Charlton Comics, потім – DC Comics) та Яструб і Голуб (DC Comics).

Відлюдькуватий Дітко був знаний як Селінджер комікс-індустрії. Останнє опубліковане фото митця було зроблене десь півсторіччя тому. Ще із 70-х він відмовлявся від інтерв’ю і будь-якої публічної активності та стверджував, що комунікує саме через свої роботи. І ніколи не припиняв творчу діяльність. Можливо, аж до смерті, хоча невідомо, що і скільки він створив після остаточного зникнення з інформаційного поля.

2008 року вийшла біографія художника – Strange and Stranger: The World of Steve Ditko. Дітко не лише відмовився брати участь у її підготовці, а й назвав її “сендвічем з отрутою”, навіть не читавши матеріал.

Дітко і Marvel

Наш “дружній сусіда” Людина-Павук був створений 1962 року. Стен Лі, що був тоді головним редактором Marvel Comics, дав завдання Дітко розробити образ супергероя-підлітка з павучими суперздібностями після того, як залишився незадоволеним версією, запропонованою іншим мастодонтом – Джеком Кірбі. Тож знайомий нам усім вигляд Павуччо – костюм, павукостріли, червоно-сині кольори – все це від Дітко.

Людина-Павук уперше з’явився у 15 випуску серії Amazing Fantasy, що був опублікований у серпні 1962-го. Персонаж набув неймовірної популярності й отримав власну серію – The Amazing Spider-Man, що стартувала в березні 1963 року. Після цього Дітко брав участь у створенні таких класичних антагоністів, як Доктор Восьминіг, Пісочна людина, Ящір, Електро, Містеріо, Зелений Гоблін.

 

 

Він працював над серією про Пітера Паркера до 38 випуску. Важливо зазначити, що робота просувалася за особливим принципом – так званим “методом Marvel”. Стен Лі пропонував ідею випуску, і на її основі Дітко розробляв сюжет, а потім і малював. Тож він у жодному разі не обмежувався функціями художника. Дітко був повноцінним співавтором сюжетів, а Лі – автором діалогів.

Другим (але не менш значним!) творінням митця став доктор Стівен Стрендж. Маг дебютував у 110 випуску Strange Tales (липень 1963-го). Дітко працював над серією до 146 випуску (липень 1966-го). А тоді раптово покинув Marvel, не досягши взаєморозуміння зі Стеном Лі.

Повернувся у компанію Дітко 1979-го та малював Machine Man і Micronauts. А у 90-х продовжував співпрацювати з компанією як фрілансер. Мабуть, останнім популярним образом Дітко стала Дівчина-білка (1992).

Слово представникам індустрії

Чимало людей висловилися щодо втрати. Далі наводимо пости декого з них. А саме письменника Ніла Ґеймана, нинішнього виконавця ролі Павуччо Тома Голанда, режисерів Едгара Райта і Кевіна Сміта.

Беззаперечним є той факт, що саме Стів Дітко закладав підвалини раннього марвелівського всесвіту та зробив найкрутішого супергероя Землі – Спайдермена – тим, ким ми його знаємо. Тож Дітко залишається однією з як найбільш таємничих, так і основних постатей в історії коміксів, а відповідно й поп-культури загалом.

Усі права на зображення належать Marvel і DC